V dnešnej dobe sa stáva trendom, že ľudia zháňajú pôžičky. Či už je cieľom týchto pôžičiek splatiť doterajšie nevýhodnejšie pôžičky, alebo kúpa domu, bytu či auta atď. musíte si dávať pozor na to aké pôžičky si beriete a od koho si tieto pôžičky beriete. V nebankových sektoroch musíte byť veľmi opatrní a preto sme sa vám rozhodli napísať zopár rád na ktoré by ste sa mali pozrieť predtým ako podpíšete zmluvu:

  1. Dobre si zvážte, či naozaj potrebujete pôžičku a či ju budete môcť splácať podľa podmienok, ktoré vám stanovujú poskytovatelia. Nie je totiž príjemné dostať sa do registra dlžníkov, pretože tento status sa s vami potiahne dlhšiu dobu a keď pôžičku budete naozaj potrebovať nemusí sa nájsť nikto, kto by vám ju poskytol.
  2. Snažte sa požičať si čo najmenšiu sumu, ktorá vám postačí na krytie vašich výdajov, aby ste zbytočne nepreplácali väčšiu a možno až zbytočne veľkú pôžičku. Dobre si tiež rozmyslite na akú dobu si chcete pôžičku zobrať, samozrejme čím kratšia doba, tým menší úrok a tým pádom aj lacnejšia pôžička.
  3. Pri výbere vášho investora si dobre zistite kto tento poskytovateľ je a aké majú skúsenosti s týmto poskytovateľom aj iní klienti ktorí si uňho už žiadali o pôžičku.
  4. Vždy…VŽDY si prečítajte celú zmluvu v pokoji (aj viackrát) a taktiež požiadajte ešte niekoho aby si túto zmluvu prečítal tiež, keby vám náhodou nejaká informácia unikla. Zmluva musí byť čitateľná a nesmie mať žiadne rozmazané miesta atď. Čítajte taktiež tie najmenšie písmenká (tie bývajú väčšinou najdôležitejšie). Ak niečomu nerozumiete neváhajte a okamžite sa spýtajte čo daná vec znamená.
  5. Dávajte si pozor na úrokové sadzby a RPMN, čím menšie úroky a RPMN tým je pôžička lacnejšia a výhodnejšia viacej o RPMN sa dozviete tu >>. Taktiež si pozorne prečítajte či je úroková sadzba udávaná ako p.a. to znamená ročná úroková miera alebo p.m. to znamená mesačná úroková miera!
  6. Ak by náhodou RPMN nebolo v zmluve uvedené zo zákona vyplýva, že pôžička sa automaticky považuje za bezúročnú a bezodplatnú. To znamená, žeby ste splácali iba vypožičanú sumu a nič navyše.
  7. Väčšinou pri nebankových subjektoch môžete počítať s väčším RPMN než u bankových (nemusí však byť pravidlom).
  8. Keby ste sa náhodou dostali počas splácania pôžičky do situácie, že nemôžete splácať, nikdy sa neskrývajte, skrývanie vám v ničom nepomôže. Radšej to dajte čo najskôr vedieť vášmu poskytovateľovi, každý poskytovateľ totiž chce svoje peniaze naspäť a preto sa s vami určite dohodne na nejakej možnosti. Niektorí poskytovatelia dokonca umožňujú až trojmesačný odklad splátok.
  9. Zabudnite na to, že ak si zoberiete pôžičku stanú sa z vás „boháči“ nie to v žiadnom prípade dokonca naopak stanete sa takzvanými dlžníkmi a tento dlh vás bude nejakú dobu prenasledovať preto radšej dobre strážte svoje peniaze nerozhadzujte a premýšlajte nad ich utrácaním.

Pevne veríme, že vám tieto informácie pomôžu pri uzatváraní zmlúv a že sa nestanete obeťou podvodu. Ak by ste chceli pridať nejakú dôležitú informáciu stačí ju napísať do komentárov pod článkom a my ju uverejníme do článku aby bola viditeľnejšia.